Skip to content

Domowy serwer

Jak już pewnie zauważyliście, większość wpisów na blogu poświęcona jest linuksowi. Nie ukrywam że od pierwszego spotkania z tym systemem jestem w dalszym ciągu nim zafascynowany. Od kilku lat posiadam własny serwer na terminalach po leasingowych kupionych na aukcjach internetowych. Konfigurując systemy bez środowiska graficznego, nabierałem doświadczenia i poszerzałem wiedzę. Początki to Compact Evp T20 + pendrive 1G i oczywiście Debian, dwa lata temu nastała era Wyse VX0 + karta CF 4G + Debian.

Właśnie pojawił się nowy nabytek „z odzysku”, terminal Dell Optiplex Fx160 i postanowiłem opisać jak uruchomić domowy serwer.

Fx160 front

fx160 bebechy

fx160 tyłek

Dane techniczne:

Procesor ATOM 230 1,6GHz

Dysk twardy 2GB Flash

RAM 2GB

System operacyjny Windows XPE.

Terminal posiada chłodzenie pasywne, dzieki czemu jest bezgłośny i mało prądożerny. Posiada też funkcję samoczynnego uruchamienia się gdy nastąpi nagły zanik napięcia.

Instalacja GNU/Linuksa.

Pierwsze co robimy to instalacja nowego systemu (żegnamy XPE) witamy Debian. Z powodu braku napędu CD system zostanie zainstalowany z pendriva, przy pomocy programu Unetbootin ładujemy na pendriva Debiana „network install”.

unetbootin.jpg

W biosie naszego serwera zmieniamy kolejność bootowania i przystępujemy do instalacji systemu Debian. Dysk flash 2GB posłuży nam jako miejsce składowe systemu podstawowego, przy instalacji zaznaczamy instalację serwera SSH. Gotowe od tej chwili możemy zarządzać naszym terminalem z poziomu innego komputera.

ssh.jpg

Docelowo terminal ma służyć do kilku celów jako serwer: FTP, NFS, Samba, WWW, DLNA, czy też webowy interfejs ruTorrent (klient rtorrent). Instalację i konfigurację programów przedstawię w następnym wpisie.

Published inLinux

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *